ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Rower czy hulajnoga
Lifestyle

Rower czy hulajnoga? Czym najlepiej poruszać się po mieście?

Ruch samochodowy w polskich miastach jest ogromny, dlatego wiele osób nie chce spędzać poranków na staniu w korkach i wybiera alternatywne sposoby poruszania się po mieście. Takiemu rozwiązaniu sprzyja również nowoczesna infrastruktura, która obejmuje liczne ścieżki rowerowe i miejsca, gdzie można bezpiecznie zostawić zarówno rower, jak i hulajnogę. A czym najlepiej poruszać się po mieście?

Skorzystaj z lokalnej wypożyczalni

W wielu miastach czy mniejszych miejscowościach można bez problemu wypożyczyć miejski rower lub hulajnogę na minuty. Rowery zwykle ustawione są na specjalnych stacjach, które znajdują się w centrum i na wybranych osiedlach. Co ważne po skończonej trasie rower trzeba odstawić w wyznaczone miejsce tak, aby kolejny użytkownik mógł wygodnie z niego skorzystać. Hulajnogi elektryczne również są dostępne w centrach miast i możne je zostawić w dowolnym miejscu pod warunkiem, że nie będą tarasowały chodnika. Warto pamiętać także, że hulajnogi elektryczne mają często ograniczony zasięg i nie można się nimi poruszać na duże odległości. Poza tym wypożyczenie hulajnogi elektrycznej jest zdecydowanie droższe niż wynajem miejskiego roweru, ale za to hulajnogą można się przemieszczać po chodniku, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej prędkości.

Rower czy hulajnoga? Co lepiej kupić?

Jeśli jednak dana osoba nie chce być uzależniona od sprzętu z wypożyczalni, to wówczas warto rozważyć zakup własnego pojazdu. W takim wypadku należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę danego urządzenia, ale i koszt jego serwisowania. Dlatego wybierając konkretny model roweru lub hulajnogi, należy sprawdzić dostępność i cenę części zamiennych. Przy czym wymiana takich podstawowych elementów jak na przykład kółko do hulajnogi jest zwykle dużo tańsza niż wymiana koła w rowerze. Jednak hulajnoga elektryczna wymaga również regularnego ładowania, a rower jest zawsze gotowy do jazdy i dodatkowo można go wygodnie przechowywać w piwnicy lub w dedykowanym schowku. Natomiast hulajnogę trzeba trzymać w domu, a najlepiej ustawić ją blisko gniazdka elektrycznego.

Mobilność i bezpieczeństwo

Niezależnie od tego, czy dana osoba wybierze rower, czy też hulajnogę, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Dlatego w dobrym sklepie z akcesoriami do hulajnóg klienci znajdą nie tylko kółko do hulajnogi, ale i kaski oraz ochraniacze. Posiadanie takich akcesoriów jest bardzo ważne, ponieważ upadek podczas jazdy na hulajnodze może być równie niebezpieczny, jak taki sam upadek podczas jazdy rowerem. Szczególnie że na hulajnodze elektrycznej można bez większego wysiłku rozwinąć duże prędkości. Przemieszczając się po mieście na hulajnodze lub na rowerze należy pamiętać również o odzieży ochronnej, odpowiednim obuwiu i odblaskach. 

Wybierając alternatywne sposoby poruszania się po mieście, można znacząco zyskać na czasie oraz uniknąć kosztów związanych z parkingiem i zakupem paliwa. Poza tym używanie hulajnogi lub roweru jest w pełni ekologiczne i ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dlatego mając taką możliwość, warto przesiąść się z samochodu na wygodny rower lub hulajnogę elektryczną.