ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Trójkąt kuchenny
Dom i Ogród

Trójkąt kuchenny – czyli ergonomia w naszej kuchni

Czasami zastanawiamy się, dlaczego w pewnych miejscach czujemy się dobrze, a w innych już nie jest nam aż tak komfortowo. Na przykład w kuchni. Diabeł tkwi w dobrym rozplanowaniu. Kuchnia musi być dobrze zaprojektowana i zaplanowana. Wszystko musi nie tylko do siebie pasować wizualnie, aby było nam po prostu przyjemniej otaczać się ładnymi i dopasowanymi przedmiotami, ale dobrze też, jeśli wszystkie sprzęty kuchenne są tak rozplanowane, aby korzystanie z nich nie było męczące dla użytkownika.

Co to jest trójkąt w kuchni?

Trójkąt kuchenny to rozwiązanie idealne. Co oznacza ten termin? Po prostu najczęściej używane sprzęty kuchenne, czyli kuchenka, zlew i lodówka. Powinny być tak rozmieszczone, aby tworzyły trójkąt. Lodówka, kuchenka i zlew dzielą kuchnię na strefy. Są to odpowiednio: strefa przechowywania, strefa gotowania i strefa przygotowywania. Wygodnie jest, aby każda z tych stref miała swoją przestrzeń. Najlepiej aby były ustawione niejako jedna po drugiej. Dokładnie tak, jak przebiega proces przygotowywania posiłków. Czyli, najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, następnie przygotowujemy je w okolicy zlewu (myjemy warzywa itd.), a następnie poddajemy obróbce termicznej w strefie z kuchenką. O trójkącie mówimy wtedy, gdy kuchenka i zlew znajdują się na jednym z jego boków, a na drugim boku jest lodówka. Tak, jak na załączonym zdjęciu. Oczywiście kształt pomieszczenia kuchni może sprawić, że trójkąt ten nie będzie idealnie odwzorowany. Wtedy warto np. skorzystać z pomocy fachowcy, czyli projektanta wnętrz.

Jak planować kuchnię?

Planując rozmieszczenie sprzętów i mebli w kuchni należy pamiętać o ergonomii, czyli wygodzie użytkowania pomieszczenia. Wszak kuchnia stanowi serce każdego domu, niezależnie od jej wielkości. Służy bowiem przygotowywaniu posiłków, czyli ma bardzo ważną funkcję. Warto już na wstępie zadbać o to, czy dobrze będzie nam się z niej korzystało. Jeśli samodzielnie nie wiemy, jak zaaranżować to pomieszczenie, to warto wówczas skorzystać z pomocy profesjonalisty. Projektant wnętrz Lublin pomoże dobrze rozplanować rozmieszczenie poszczególnych stref w kuchni oraz dobierze wszystkie kolory i faktury tak, aby dopasować kuchnię stylem do reszty domu. W dodatku, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, dobierze wszystkie materiały tak, aby były trwałe i służyły długie lata. Warto zatem już na etapie projektu dobrze przemyśleć każdy szczegół. Później takie pomieszczenie jest nam nie tylko przyjemniej użytkować, ale także dużo wygodniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *