Tutaj jesteś

Dom samowystarczalny – przyjazny dla środowiska i dla właściciela

18 listopada 2020 Dom i Ogród


Mieszkanie w domu to marzenie bardzo dużej ilości osób. Mieszkanie w domu, który nie generuje kosztów utrzymania jeszcze do niedawna wydawało się nierealnym marzeniem. Dom samowystarczalny, bo o nim mowa, to szansa na mieszkanie w domu, który nie tylko jest przyjazny dla środowiska, ale również dla kieszeni właściciela. Co warto wiedzieć o domach samowystarczalnych?

Co to znaczy dom samowystarczalny?

Dom samowystarczalny nazywany jest również domem zeroenergetycznym lub plusenergetycznym. Zielone domy wykorzystują energię odnawialną. Montaż paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła, rekuperacji, kolektorów słonecznych lub przydomowych elektrowni wiatrowych sprawia, że domy są przyjazne środowisku i nie generują wysokich kosztów utrzymania.

Tradycyjny dom jest dla właścicieli największym obciążeniem w sezonie grzewczym, który w naszym kraju trwa nawet pół roku. Mimo widocznego ocieplenia klimatu, krótszych i słabszych zim nie jest to dla większości osób mały koszt.

Domy samowystarczalne generują i wykorzystują energię z niskoemisyjnych źródeł. Dodatkowo są zaprojektowane i zrealizowane w taki sposób, by ich zapotrzebowanie na energię było jak najmniejsze. Do budynków energooszczędnych zaliczamy takie nieruchomości, których zapotrzebowanie jest nie wyższe niż 40 kWh (m2/rok).

Wybór energii

Dom samowystarczalny do ogrzewania wody wykorzystuje energię słoneczną, przetwarzaną przez kolektory słoneczne. Bardzo często jest to system hybrydowy, w skład którego wchodzą kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.

Pompy ciepła są niezbędne w domach, gdyż założenie centralnego ogrzewania jest koniecznością w naszym klimacie. Czerpią one ciepło z ziemi, powietrza lub wody. Jest to uzależnione od warunków, jakie panują w miejscu, gdzie zostanie wybudowany damo samowystarczalny.

Kolejnym sposobem na uzyskanie ciepłego powietrza jest rekuperacja. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej zaletą jest nie tylko tania energia, ale również oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, kurzu, alergenów czy smogu.

Rekuperacja pozwala na utrzymanie stanu powietrza w idealnym stanie bez konieczności wietrzenia domu.

Prowadząc działalność rolniczą można dodatkowo wybudować biogazownię, która pozwoli na wykorzystanie resztek upraw, gnojowicy lub innych odpadów organicznych do produkcji biogazu, który można wykorzystać do ogrzania domu.

Budując dom samowystarczalny należy również pamiętać o użyciu materiałów, które ograniczą zużycie energii. Warto również dom energooszczędny zaopatrzyć w przydomową oczyszczalnie ścieków, która wykorzystuje naturalne procesy biologiczne nieszkodliwe dla środowiska.

Praktyczne zastosowania szafy z lustrem

Redakcja ellorien.pl

Redakcja Ellorien.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?