ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Lifestyle Nieruchomości

O co pytać przy kupnie mieszkania?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Jest to również bardzo duży wydatek. Koniecznie trzeba dobrze się przygotować do tego zadania i dowiedzieć się o mieszkaniu wszystkiego, co jest niezbędne. O co pytać przy kupnie mieszkania?

Stan prawny nieruchomości

Zastanawiając się, o co pytać przy kupnie mieszkania należy rozpocząć od ustalenie stanu pranego nieruchomości.

Pierwsze pytanie powinno dotyczyć numeru księgi wieczystej. Trzeba wiedzieć, że nie każda nieruchomość ma założoną księgę wieczystą. Mieszkania, które mają status własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu można sprawdzić wyłącznie w spółdzielni mieszkaniowej.

Mieszkanie, które jest odrębną własnością możemy sprawdzić na podstawie księgi wieczystej. Numer księgi uzyskamy od właściciela mieszkania lub znajdziemy w internecie na płatnych stronach prywatnych firm. Następnie musimy udać się do sądu wieczysto – księgowego lub sprawdzić online stan nieruchomości.

Z kw dowiemy się, kto jest właścicielem mieszkania oraz ilu jest właścicieli. Z działu III kw dowiemy się o obciążeniach, roszczeniach i ograniczeniach, które mogą dotyczyć mieszkania. W dziale IV znajdziemy informacje dotyczące kredytu hipotecznego obciążające nieruchomość.

Chcąc poznać aktualny stan kredytu hipotecznego nie należy jednak sugerować się kwotą, która ujawniona jest w księdze wieczystej. Należy o tym porozmawiać z właścicielami, którzy są zobowiązani dostarczyć aktualne rozliczenie z banku. Kwota zawarta w kw jest znacznie wyższa niż rzeczywista, gdyż jest sumą określoną w momencie zakupu nieruchomości i nie uwzględnia lat spłaty kredytu.

Co warto wiedzieć o budynku?

Kupując mieszkanie należy pamiętać, że nie tylko stan mieszkania jest dla kupującego znaczący. Bardzo ważne jest otoczenie budynku.

O ile mieszkanie można dokładnie obejrzeć, nawet z fachowcem, który określi jego stan techniczny, tak stan budynku zna wyłącznie administrator.

Zastanawiając się, o co pytać przy kupnie mieszkania nie można zapomnieć o danych administratora nieruchomości. To tu dowiemy się kiedy i jakie remonty budynku były przeprowadzone. To również administrator wie, jakie remonty planuje wspólnota. Jest to kwestia niezmiernie ważna, gdyż od tego zależy fundusz remontowy, który zostanie ustalony na zebraniu, a który jest jedną ze składowych czynszu za mieszkanie. Jest to kwota, która ma bezpośredni wpływ na koszt utrzymania nieruchomości.

Poznając mieszkanie do kupna warto również dowiedzieć się, jacy są sąsiedzi. To od dobrych kontaktów sąsiedzkich w dużej mierze zależy komfort mieszkania.