Tutaj jesteś

Łzawiące oko – przyczyny i leczenie nadmiernego łzawienia oczu

3 stycznia 2022 Zdrowie łzawiące oko


Łzawiące oko jest dolegliwością, która dotyka wielu osób. Jakie są główne przyczyny nadmiernego łzawienia oczu? W jaki sposób można zredukować tę dolegliwość?

Jak dochodzi do łzawienia oczu?

Łzy wytwarzane są przez gruczoły łzowe. Mają one na celu zabezpieczenie oczu przed czynnikami zewnętrznymi, oczyszczają je i nawilżają. Znajduje się w nich nie tylko woda, lecz też inne substancje jak chlorek sodu, kwas hialuronowy czy substancje niszczące drobnoustroje.

Stałe wytwarzanie małej ilości łez jest procesem fizjologicznym, natomiast wtedy, gdy jest ich dużo, dochodzi do łzawienia, czyli wypływania ich poza oczy.

Przyczyny łzawiących oczu

Objaw jak łzawiące oko może mieć zróżnicowane przyczyny, dlatego bardzo ważne jest ich określenie. Do łzawienia oczu może dojść w poniższych przypadkach:

1. Czynniki drażniące – dostanie się do oczu kurzu, ciał obcych, wpływ wiatru, nadmiernego zimna, zadymienia lub jaskrawego oświetlenia, które powodują podrażnienie i produkcję większej ilości łez.

2. Zespół suchego oka – związany jest z niewystarczającą produkcją łez lub zaburzonym składem filmu łzowego. Może mieć zróżnicowane przyczyny, na przykład jak długotrwała praca przy komputerze, choroby autoimmunologiczne (zespół Sjögrena, zapalenia stawów, kolagenozy itd.), choroba Parkinsona, palenie tytoniu.

3. Zapalenie spojówek – może być spowodowane przez drobnoustroje, zespół suchego oka, towarzyszyć chorobom wirusowym.

4. Infekcje rogówki – wywołane przez bakterie, wirusy, grzyby.

5. Podwinięcie powieki – powieka podrażnia oko i wywołuje łzawienie. Dolegliwość ta częściej dotyka seniorów, pojawia się po zabiegach, chorobach i urazach oczu.

6. Nieprawidłowy wzrost rzęs – wywołuje miejscowe podrażnienie oraz zwiększoną produkcję łez.

7. Gradówka – jest to schorzenie charakteryzujące się zapaleniem gruczołów łojowych znajdujących się przy powiekach. Jego objawem są bolesne guzki, które są podobne do jęczmienia.

8. Alergia – łzawienie często pojawia się przy alergii wziewnej, na przykład przy uczuleniu na pyłki, roztocza, sierść zwierząt. Może być też efektem uczulenia na kosmetyki.

9. Infekcje górnych dróg oddechowych – łzawiące oko może towarzyszyć przeziębieniu, grypie i innym schorzeniom górnych dróg oddechowych.

10. Stosowanie określonych leków – dotyczy między innymi leków o działaniu antyhistaminowym, na schorzenia serca, nadciśnienie, migreny, leków przeciwdepresyjnych oraz antykoncepcji hormonalnej.

Co pomaga na łzawienie oka?

Dolegliwość jak łzawiące oko wymaga przede wszystkim określenia przyczyny i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Domowe sposoby na łzawienie oczu to przede wszystkim okłady, na przykład z naparu z rumianku lekarskiego. Naparem należy nasączyć płatki kosmetyczne i przykładać je do oczu kilka razy dziennie.

W aptece można zakupić środki bez recepty na łzawiące oczy, na przykład krople do oczu jak sztuczne łzy, które łagodzą suchość, zaczerwienienie i podrażnienia.

Warto też pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, noszeniu okularów przeciwsłonecznych na zewnątrz i unikaniu tarcia oczu.

Gdy dolegliwości nie mijają, zaostrzają się, należy udać się do lekarza.

Praktyczne zastosowania szafy z lustrem

Redakcja ellorien.pl

Redakcja Ellorien.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?