ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

nietolerancja pokarmowa objawy
Lifestyle Zdrowie

Nietolerancja pokarmowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Nietolerancja pokarmowa wywołuje bardzo podobne reakcje jak alergia pokarmowa. Przy nietolerancji pokarmowej dochodzi do nadmiernej produkcji przeciwciał IgG. Nietolerancja pokarmowa objawy mogą pojawić się po około 24 godzinach od spożycia pokarmu z alergenem.

Zobacz także: Jak pomóc osobie uzależnionej?

Ile kosztują testy na nietolerancje pokarmowe?

Testy na nietolerancje pokarmowe cena uzależniona jest od kilku kluczowych elementów. Głównym zadanie testów jest oczywiście wskazanie, które alergeny z danego pokarmu pobudzają nasz układ obronny do tworzenia przeciwciał IgE albo IgG. Jak łatwo się domyślić ceny testów pokarmowych różnią się przede wszystkim w zależności od ilości badanych alergenów. Na cenę końcową wpływ ma również sama metodologia badania. Warto zadbać o to, aby testy były wykonane w warunkach laboratoryjnych przez doświadczonych diagnostyków. Jeżeli chodzi o testy alergiczne to ceny wahają się w granicy od 139 zł do nawet 1029 zł. Najdroższy jest test ImuPro Complete, który kosztuje około 1600 zł. Dostępne są również testy Food Detective , których ceny rozpoczynają się od 400 zł.

Jakie są objawy?

Najczęstszymi objawami są oczywiście zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Mowa tutaj między innymi o wymiotach, biegunkach, bolesnej kolce, nudnościach i nieprzyjemnych wzdęciach. Częstymi objawami są również zmiany skórne. U osób z nietolerancją pokarmową występują rumieńce, wysypki alergiczne, pokrzywki alergiczne oraz obrzęki. Wiele osób ma również mniejsze lub większe problemy z alergicznym zapaleniem spojówek. Przy tego typu dolegliwości pojawia się swędzenie oczu, zaczerwienienie oraz łzawienie. Nietolerancja pokarmowa objawy to również zaostrzenie nieżytu nosa (katar lub zatkany nos) oraz ataki astmy oskrzelowej. Objawami alergii pokarmowej mogą być również wstrząsy anafilaktyczne, które mogą pojawić się nawet kilka minut po spożyciu pokarmu.

Czym charakteryzują się popularne testy molekularne?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się testy molekularne. W dużej mierze to właśnie dzięki nim możliwe jest za jednym razem przebadanie kilkunastu alergenów. W popularnym teście ALEX można zbadać nawet 282 podstawowych alergenów. Olbrzymim atutem testów molekularnych jest również to, że zapewniają one bardzo precyzyjną analizę źródła alergii. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że zdecydowanie łatwiej jest dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia.

Jakie choroby mogą towarzyszyć nietolerancji pokarmowej?

Nietolerancja pokarmowa bardzo często diagnozowana jest u osób, które zmagają się z różnymi chorobami przewlekłymi. Najczęstszymi chorobami, które współistnieją z nietolerancją pokarmową to depresja, otyłość, zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz insulinooporność. Szczególną ostrożność powinny zachować również osoby, które zmagają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów albo SIBO, czyli zespołem przerostu floty bakteryjnej jelita cienkiego. Główną przyczyną nietolerancji pokarmowej jest oczywiście nieszczelność bariery jelitowej. To właśnie przy tej dolegliwości do krwiobiegu niestety przedostają się niestrawione białka pokarmowe i toksyny bakteryjne.

Zobacz też: Ciasta – odkryj różnorodność smaków