ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania
Nieruchomości

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Na studentów wynajmujących pierwszy raz w swoim życiu mieszkanie czy pokój czeka wiele pułapek, celowo lub nieumyślnie zastawionych przez wynajmującego. Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania? Jak uniknąć dodatkowych kosztów i nieprzyjemnych sytuacji?

Ukryte koszty i naprawa usterek

Czasem możemy natknąć się o ogłoszenia o wynajmie z ceną nawet kilkaset złotych niższą niż innych mieszkań o podobnym standardzie. Najczęściej wynika to jednak z tego, że osoba wynajmująca nie podała kosztów takich jak ogrzewanie, zużycie wody i prądu, opłata za wywóz śmieci i tym podobne. Często też po podpisaniu umowy musimy wpłacić kaucję o ustalonej wysokości. Kaucja powinna zostać zwrócona po zakończeniu okresu najmu, o ile najemca dotrzymał warunków umowy.

Wiele mieszkań przeznaczonych pod wynajem jest pobieżnie odświeżanych przed przekazaniem ich kolejnym lokatorom. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że często ma to ukryć cechy znacznie obniżające standard lokalu. Podczas oglądania mieszkania należy zwrócić uwagę na wilgotność i rodzaj ogrzewania. Mieszkania bez ogrzewania centralnego, tylko dogrzewane grzejnikami elektrycznymi nie tylko będą generować znacznie wyższe opłaty, ale również często mają wysoką wilgotność, co sprzyja rozwojowi grzybów. Wilgotne plamy widoczne na farbie mogą być oznaką ich obecności.

Należy się również dokładnie przyjrzeć sprzętom i urządzeniom sanitarnym, takim jak kuchenka, lodówka czy wyposażenie łazienki. Bardzo wielu wynajmujących oszczędza właśnie na wyposażeniu, jednak warto zastrzec sobie, że za ewentualne naprawy i wymianę sprzętu, oczywiście jeśli nie został zniszczony przez świadome, niewłaściwe użytkowanie, odpowiada i płaci wynajmujący, ponieważ to on jest zobowiązany zapewnić konkretne warunki.

Podczas wynajmowania pokoju w mieszkaniu przygotowanym na wielu lokatorów, trzeba zwrócić szczególną uwagę na przestrzeń wspólną, czyli kuchnię i łazienkę, lub łazienki – przy większej ilości mieszkańców niż czwórka czy piątka w mieszkaniu powinny być dwie łazienki oraz oddzielna toaleta. Należy również dowiedzieć się, czy wynajmujący mieszkanie zamierza zapewniać taki rzeczy jak papier toaletowy czy środki czystości, czy chce, że lokatorzy załatwili takie kwestie między sobą.

Ważna jest również lokalizacja mieszkania. Należy przed podjęciem decyzji zorientować się, czy jest blisko jakiś węzeł komunikacyjny, czy dojazdy na uczelnię albo do pracy nie będą utrudnione. Trzeba dowiedzieć się, czy w pobliżu są sklepy, a dodatkowym atutem jest sąsiedztwo parku czy bulwarów, szczególnie w dużym mieście.

Prawidłowo skonstruowana umowa

Wynajmując mieszkanie, bezwzględnie należy podpisać umowę. Odpowiednio skonstruowana umowa najmu w czytelny sposób omawia kwestie kaucji, czynszu, pozostałych opłat, napraw usterek i pozostałych kwestii. Jeśli umowa jest sformułowana w taki sposób, że jest niejasna dla najemcy, uczciwy wynajmujący pozwoli mu ją przeanalizować z pomocą bardziej doświadczonych osób czy nawet radcy prawnego.