ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Chemia techniczna
Dom i Ogród

Chemia techniczna – rodzaje i zastosowanie

Różnego rodzaju środki chemiczne wykorzystywane są na co dzień zarówno w gospodarstwach domowych, jak również w zakładach przemysłowych. To właśnie w tych ostatnich odpowiednie preparaty techniczne w dużym stopniu wpływają między innymi na procesy produkcyjne, eksploatacją maszyn, ich bezpieczeństwo. Wyróżnia się między innymi różnego rodzaju kleje, które zaliczane są właśnie do chemii technicznej. Czym charakteryzują się kleje elastyczne, a czym kleje cyjanoakrylowe? Gdzie jest do kupienia tego typu chemia techniczna? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Kleje elastyczne

Specjalistyczne rodzaje kleju, które wykorzystywane są przez fachowców na przykład z branży budowlanej, również zaliczają się do szeroko rozumianej chemii technicznej. Bardzo popularne są między innymi kleje elastyczne, które stosowane są do wykończenia powierzchni, ponieważ charakteryzują się ogromną trwałością, możliwością zastosowania w wielu różnych w sytuacjach do wykończenia nawet trudnych powierzchni. To między innymi zaprawy, na które przykleja się płytki, mozaiką, kamienie dekoracyjne układane zarówno wewnątrz budynku, jak też na zewnątrz. To, co je charakteryzuje, to ogromna trwałość na różnorakie negatywne czynniki, takie jak chociażby wilgoć, niska temperatura, mróz. Każdy, rozwiązany jest z branżą budowlaną wie, że dla wytrzymałości materiałów stosowanych do wykańczania na przykład elewacji budynków, chodników i podjazdów, ogromne znaczenie ma zarówno wybór odpowiedniego materiału adekwatnego do stosowania na zewnątrz, jak to z kleju. Kleje elastyczne wykorzystywane w tych przypadkach można kupić między innymi w specjalistycznych sklepach z materiałami budowlanymi. Warto wybierać kleje z wyższej półki cenowej, ponieważ dzięki temu przez wiele lat nie kruszą się, nie wymywa ją i nie pękają, co zapobiega na przykład odrywaniu się płytek, glazury czy kamieni.

Kleje cyjanoakrylowe

Kleje cyjanoakrylowe stosowane są szeroko w gospodarstwie domowym z czego nie zawsze zdają sobie sprawy przeciętnie użytkownicy. Wystarczy jednak przywołać popularne nazwy tego typu kleju, który szybko wiąże, a z tym procesem łączy się wydzielenie ciepła i podwyższenie temperatury, aby każdy uświadomił sobie, że nie jeden raz w swoim domu stosował właśnie takie kleje. Ich cechą charakterystyczną jest ogromna wszechstronność. Można stosować je do łączenia wielu różnych materiałów, są szybkie w działaniu, bardzo trwałe, ale należy być ostrożnym podczas ich używania. Niestety przypadkowe sklejenie skóry może spowodować konieczność wizyty u lekarza.