ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Dom i Ogród

Jakie najlepsze będzie oświetlenie zewnętrzne domu? Ciekawe pomysły

Oświetlenie zewnętrzne domu pełni kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim pozwala czuć się bezpiecznie po zmroku w okolicy domu, pozwala znaleźć drogę do domu oraz pozwala na stworzenie odpowiedniego klimatu dookoła domostwa. Najczęściej lampy i kinkiety oświetleniowe wiesza się w miejscach newralgicznych, czyli w takich, które umożliwiają na oświetlenie jak największej powierzchni okolicy domu, oraz w takich, które oświetlają te najważniejsze miejsca.

Lampy zewnętrzne nie tylko oświetlają ale i także dekorują

Lampy zewnętrzne mają nie tylko oświetlać ale także i zdobić okolice danego domu. Producenci produkują coraz to ciekawsze modele lamp zewnętrznych, które idealnie nadają się do zainstalowania nad drzwiami wejściowymi, nad wjazdem do garażu, przy bramie lub nad furtką. Lampy te mają zarówno ciekawy wygląd jak i interesujący design. Umieszcza się je także w ogrodzie, wyznacza się nimi ścieżki ogrodowe i oświetla tarasy i werandy.

Jak i kiedy zaprojektować zewnętrzne oświetlenie domu?

Oświetlenie domostwa i jego okolic jest tak samo ważne i funkcjonalne jak oświetlenie wnętrza. Sam pomysł powinien powstać już na etapie projektowania i na tym też etapie trzeba rozstrzygnąć jakie lampy i gdzie będą zainstalowane. Najważniejsze miejsca gdzie powinny znaleźć się lampy zewnętrzne to najczęściej: furtka, drzwi wejściowe, ścieżka łącząca te dwa wejścia, podwórko, taras, wjazd do garażu, brama wjazdowa, podjazd do domu, istniejące na zewnątrz schody oraz ścieżki ogrodowe i te wokół domu. Zainstalowanie lamp w takich właśnie miejscach pozwoli na bezpieczne poruszanie się dookoła domu. Bardzo mocne i nierozproszone światło powinno znajdować się nad furtką, wejściem do domu i podjeździe. Światło w tym miejscu nie powinno oślepiać a powinno być takie by z łatwością móc się dostać do domu, nie potknąć się i nie przewrócić w drodze do domostwa.

Jakie są rodzaje lamp zewnętrznych?

Samych pomysłów na oświetlenie podwórka domu jest wiele, tak samo jak bardzo ciekawe są pomysły na oświetlenie elewacji danego domu. Dużą rolę spełniają tutaj rodzaje lamp, ich kształty i ich wygląd oraz sposoby ich podłączania. Lampy można ustawiać w ciekawe kompozycje względem siebie, mogą być one również bardzo ciekawą ozdobą w ogrodzie.
Samych rodzajów lamp zewnętrznych jest bardzo dużo mamy więc: halogeny, reflektory, lampy słupkowe, kinkiety zewnętrzne, oprawy najazdowe, które montuje się w ziemi lub w bruku. Lampy mają kształty okrągłe, trójkątne, kwadratowe czy też prostokątne. Wszystko to daje ogromne możliwości i pozwala stworzyć ciekawy nastrój dookoła danego domu.