ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Zdrowie

Czym jest oraz jak wyleczyć jęczmień na oku?

Jęczmień to jedno z tych zakażeń, które pomimo tego, że nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, to przyczynia się do znacznego obniżenia komfortu życia. W związku z tym pojawia się pytanie, czym tak naprawdę jest jęczmień oraz w jaki sposób można go wyleczyć. Odpowiedzi na te i inne pytania we wpisie poniżej

Tworzenie się jęczmienia na oku

Chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy jęczmień to nic innego jak objaw zakażenia bakteryjnego gruczołów brzegowych powiek. Tego rodzaju zakażenie może być spowodowane szeroką grupą gronkowców gram-dodatnich, spośród których najczęstszym winowajcom jest gronkowiec złocisty. Za rozwój zakażenia bakteryjnego odpowiadać mogą także różnorodne paciorkowce.

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że pomimo ogromnego bólu, dyskomfortu oraz ograniczenia pola widzenia, które powoduje zakażenie gruczołów brzegowych powiek, to nie stanowi to realnego zagrożenia dla wzroku. Tego rodzaju zakażenie może dotknąć każdą osobę niezależnie od tego, do jakiej grupy wiekowej przynależy. Niemniej jednak najczęściej z powodu jęczmienia cierpią dzieci.

Przyczyny powstania jęczmienia

Tak, jak zostało wspomniane, głównym winowajcom odpowiedzialnym za powstanie jęczmienia są gronkowce oraz paciorkowce. Najczęściej jest to rezultat niezachowania odpowiedniej higieny. Do zakażenia może dojść m.in. w chwili zatarcia oczu przy użyciu brudnych dłoni. Podobna sytuacja może mieć miejsce, jeżeli osoba nosząca soczewki kontaktowe nie zadba o odpowiednią higienę oczu.

Leczenie jęczmienia

Tak więc jak wyleczyć jęczmień na oku? Każda osoba, która zmaga się z powodu jęczmienia zastanawia się, w jaki sposób można szybko usunąć zakażenie. Oczywiście istnieją domowe sposoby, które pomogą w usunięciu jęczmienia, ale w trakcie korzystania z nich należy zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać, że nie przyniosą one natychmiastowego efektu. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że okolic jęczmienia nie należy przepłukiwać! Takie postępowanie może doprowadzić do wycieku wydzieliny z bakteriami i dostaniem się ich na obszar całej powieki.

Znacznie rozsądniejszym wyjściem wydaje się skorzystanie z ciepłych kompresów, które nasączone są wyciągami z ziół o właściwościach bakteriobójczych. Odpowiednimi ziołami, które mogą posłużyć do zwalczenia jęczmienia, jest m.in. rumianek, nagietek, czy też świetlik. Do stworzenia układu z powodzeniem można wykorzystać jałowe gaziki, ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnej maseczki na oczy, którą nabyć można m.in. w każdej aptece. Jeżeli jednak leczenie nie przynosi rezultatów, konieczne będzie skontaktowanie się z lekarzem lub rodzinnym okulistą.