Tutaj jesteś

Czy żeby latać dronem należy mieć specjalne uprawnienia?

27 czerwca 2022 Lifestyle Czy żeby latać dronem należy mieć specjalne uprawnienia


Początkowo drony wydawały się być urzeczywistnieniem dziecięcych marzeń: w końcu większość kilkulatków wyobrażała sobie, że dostanie zdalnie sterowaną zabawkę, która uniesie się w powietrze. Dziś drony spełniają jednak zdecydowanie więcej funkcji, i wcale nie chodzi wyłącznie o szeroko pojęte działania wojskowe.

Czym jest dron?

Dron, według fachowej nomenklatury, to bezzałogowy statek powietrzny, który – w zależności od modelu – może latać bez ingerencji operatora lub z pomocą osoby odpowiedzialnej za kierowanie jego pracą. Urządzenie to może być wyposażone w kamerę lub jej pozbawione. W zależności od modelu dron może posiadać od dwóch do nawet czterech par śmigieł.

Kiedyś urządzenie to było na tyle drogie, że na jego zakup mogli pozwolić sobie tylko nieliczni, jednak dziś staje się ono coraz powszechniej dostępnym sprzętem. Dlaczego urządzenie to jest tak popularne i czy musimy spełnić jakieś prawne warunki, by móc je zakupić?

Czemu ujęcia z drona są tak atrakcyjne dla odbiorców?

Ujęcia z drona cieszą się dużą popularnością wśród odbiorców przede wszystkim ze względu na ich atrakcyjność, a także łatwą dostępność. Można bowiem wyobrazić sobie, że kupujemy zdjęcia zrobione z poziomu helikoptera, jednak po pierwsze – taka maszyna nie doleci w każde miejsce, a po drugie koszt tego rodzaju usługi byłby nieporównywalnie wyższy w stosunku do zdjęć wykonanych dronem.

Tego typu zdjęcia wykonane z poziomu niewielkiej maszyny okazują się popularne z bardzo prostej przyczyny: są efektowne. W wielu przypadkach ujęcia z drona pozwalają także na ukazanie ciekawych widoków, np. rzutu całej posiadłości czy pokazanie odległości od punktu A do punktu B. Tego typu zdjęcia cieszą się szczególnie dużą popularnością w przypadku hoteli i pensjonatów czy kwater prywatnych: w końcu goście zdecydowanie chętniej wybierają obiekty, które wcześniej mogą dokładnie obejrzeć online. A czyż istnieje lepsza forma ukazania całego obiektu w sposób kompleksowy, bez rozdzielania na wiele małych zdjęć robionych z poziomu ziemi, niż obejmujące budynek i jego otoczenie ujęcie z drona.

Zdjęcia wykonane za pomocą drona wyróżniają się bardzo dobrą jakością, dzięki czemu mogą być wykorzystywane zarówno do celów komercyjnych, jak i prywatnych. Trzeba bowiem wspomnieć również o tym, że istnieje wielu pasjonatów, którzy decydują się na zakup drona nie tylko w celach zarobkowych, ale również na użytek własny. Jednak czy aby sterować dronem i, co za tym idzie, wykonywać nim zdjęcia, konieczne są jakieś szczególne uprawnienia?

Dron a kwestie prawne – czy potrzebne są specjalne uprawnienia, by wykonywać zdjęcia dronem?

Co do zasady można przyjąć, że latanie dronem wymaga odpowiednich uprawnień. W przepisach związanych z tą kwestią ustalono jednak szereg wyjątków, które sprawiają, że w wielu przypadkach korzystanie z drona nie wiąże się z koniecznością posiadania dodatkowych uprawnień. Kiedy lot dronem nie wymaga uprawnień, badania lekarskiego i wykupionego ubezpieczenia OC?

  1. Gdy lot ma charakter rekreacyjny lub sportowy – to oznacza, że przelot dronem w celach wojskowych bądź celem sprzedaży zdjęć wykonanych z poziomu urządzenia może oznaczać konieczność zdobycia wyżej wspomnianych dokumentów,
  2. Podczas lotów, które nie wymagają uprawnień, dron zawsze musi znajdować się w polu widzenia pilota. Opcjonalnie można skorzystać też ze specjalnych gogli VR, jednak co do zasady odległe loty z użyciem drona bez uprawnień nie są dopuszczalne w przepisach prawa,
  3. Drony o masie poniżej 600 g mogą przemieszczać się po terenach zabudowanych bez konieczności posiadania uprawnień przez sterującego, jednak w takiej sytuacji muszą znajdować się w bezpiecznej odległości od miejskiej zabudowy, a także ludzi czy zwierząt i pojazdów. Co oznacza bezpieczna odległość? To taki dystans, który sprawi, że w razie utraty kontroli i upadku urządzenia – nie dojdzie do uszkodzenia mienia bądź urazu u człowieka,
  4. Drony o masie przekraczającej 600 g muszą znajdować się w minimalnej odległości wynoszącej 100 m od zabudowań i ludzi oraz 30 m od obiektów w budowie oraz przemieszczających się pojazdów.

W każdym innym przypadku sterowanie dronem wymaga posiadania odpowiednich uprawnień, a ewentualne niestosowanie się do zapisów przedstawionych powyżej może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami – w tym nawet karą pozbawienia wolności.

Jak widać, posiadanie drona i robienie z jego użyciem zdjęć może wymagać uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Dlatego też jeśli planujemy wykorzystać profesjonalne ujęcia z drona, warto zwrócić się do odpowiednich firm, które specjalizują się np. w tworzeniu spotów reklamowych przy wykorzystaniu tego urządzenia. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie normy prawne zostaną spełnione, a nasz film będzie się wyróżniał najwyższą jakością i pomysłem.

Praktyczne zastosowania szafy z lustrem

Redakcja ellorien.pl

Redakcja Ellorien.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?