ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Nieruchomości

Inwestycje mieszkaniowe – o czym trzeba pamiętać, by przynosiły stały dochód?

Rynek nieruchomości zmienia się i inwestycje mieszkaniowe, które jeszcze kilka lat temu stanowiły pewny dochód pasywny, dziś nie są już tak jednoznacznym zakupem. Co trzeba wiedzieć przed nabyciem mieszkania na wynajem, by była to pewna inwestycja, która będzie przynosiła stały dochód?

Klient jest najważniejszy

Wybierając inwestycje mieszkaniowe, trzeba przede wszystkim zastanowić się, z jaką grupą najemców inwestor chce pracować.

Mieszkanie musi spełniać warunki, które mają znaczenie dla konkretnego segmentu najemców. Innego mieszkania będzie poszukiwał student, pracownik na delegacji czy rodzina z dziećmi.

Najważniejszym czynnikiem, który ma wpływ na popularność mieszkania jest lokalizacja. Nie bez przyczyny specjaliści rynku nieruchomości podkreślają ten aspekt tak często. Wystrój mieszkania, standard, czy jego funkcjonalność inwestor jest w stanie dopracować, dostosować do potrzeb najemcy. Lokalizacja jest stała i nie mamy na nią żadnego wpływu.

Student poszukuje mieszkania, które będzie znajdowało się w pobliżu centrum miasta. Kino, restauracja, siłownia czy basen to miejsca w życiu studenta, które chce mieć w zasięgu ręki. Bardzo ważny jest również dojazd na uczelnię, im bliżej tych miejsc znajduje się mieszkanie, tym korzystniejszą ofertą jest dla studenta.

Inwestycje mieszkaniowe, które mają być mieszkaniami dla rodzin z dziećmi nie muszą znajdować się tak blisko popularnych miejsc rekreacyjnych. Rodziny dużo częściej cenią sobie ciszę, spokój i wysoki standard nieruchomości. Mieszkanie w nowym bloku, na osiedlu, które jest dobrze skomunikowane z centrum, ma dobrą infrastrukturę może być bardzo kuszącą ofertą dla rodziny z dziećmi.

Jak wybrać odpowiedni metraż mieszkania?

Kolejnym, bardzo ważnym elementem dobrych inwestycji mieszkaniowych jest wybranie odpowiedniego metrażu.

Inwestycje mieszkaniowe o niewielkim metrażu bardzo szybko znajdują chętnych najemców. Trzeba jednak pamiętać, że ich zakup jest droższy niż większych mieszkań. Cena metra nieruchomości jest wyższa niż cena metra nieruchomości większych. Dlaczego?

Na wysokość ceny w bardzo dużej mierze wpływa popularność mniejszego metrażu. Nie jest to wyłącznie metraż pożądany przez inwestorów. Kawalerki bardzo chętnie kupują młodzi ludzie, którzy rozpoczynają samodzielne życie.

Większe mieszkania mają cenę zakupu metra niższą, trzeba jednak liczyć się z koniecznością dostępu do większej gotówki (lub większą zdolnością kredytową). Wynajęcie dużego mieszkania przynosi większy dochód, ale często wiąże się z koniecznością dłuższego poszukiwania najemcy w trakcie zmian.