Tutaj jesteś

Jakie kupić mieszkanie, na co zwracać uwagę?

4 stycznia 2022 Nieruchomości jakie kupić mieszkanie


Jeśli ktoś dysponuje wolnymi środkami, to warto zainwestować je w mieszkanie. Będzie można w nim zamieszkać, sprzedać lub nawet wynająć. Oczywiście są też osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę i muszą brać kredyt hipoteczny, pozostać z wieloletnim zobowiązaniem do spłaty. Ma to wiele plusów, ale też sporo minusów. W przypadku zakupu mieszkania trzeba zwracać uwagę na wiele kwestii, aby ostateczna decyzja była trafna. Warto cały czas obserwować sytuację na rynku nieruchomości, bo może się ona mocno zmieniać na przestrzeni czasu.

Jakie kupić mieszkanie: nowe czy używane?

Decydując się na zakup mieszkania, można szukać ofert na rynku pierwotnym lub wtórnym. W zależności od potrzeb, preferencji i możliwości finansowych, wybór padnie na nieruchomość używaną lub nową. Oba rozwiązania mają zarówno zalety, jak i wady, dlatego trzeba dobrze przemyśleć swoją decyzję. Będzie to inwestycja opiewająca na niemałą kwotę, zwykle wieloletnia. Ofert mieszkań jest mnóstwo, co z jednej strony stanowi ułatwienie, bo można znaleźć wymarzone lokum, a z drugiej strony trudno zdecydować się na konkretne mieszkanie. Należy zastanowić się najpierw nad tym, jaki ma się budżet i jakie można ponieść całkowite koszty. Na uwadze powinno się mieć także czas oczekiwania na przeprowadzkę, funkcjonalność mieszkania i jego lokalizację. Mieszkania używane sprzedają zwykle osoby prywatne, często korzystają z usług agencji nieruchomości. To z kolei generuje dodatkowe koszty, bo trzeba jeszcze zapłacić za prowizję pobieraną przez pośrednika. Mieszkania z rynku wtórnego najczęściej wymagają przeprowadzenia remontu, opłacić trzeba także podatek od czynności cywilnoprawnych. Do tego dochodzą zwykle różne koszty dodatkowe.

Na jakie mieszkanie się zdecydować?

Mieszkania z rynku wtórnego są tańsze niż te z rynku pierwotnego, można też zwykle liczyć na atrakcyjniejszą lokalizację, w centrum miasta lub ewentualnie na jego obrzeżach. Z kolei nowe inwestycje powstają najczęściej na terenach niezagospodarowanych, co niestety wiąże się z wieloma niedogodnościami. Plusem będzie jednak cisza i spokój. Długie, kosztowne i problematyczne dojazdy potrafią dać się we znaki. Jeśli ktoś musi codziennie dojeżdżać do różnych punktów w mieście, to będzie miał wiele powodów do narzekania. Zaletą mieszkania w stanie deweloperskim jest pełna swoboda aranżacyjna. Jeśli pojawią się jakieś awarie lub usterki, to wystarczy powiadomić o nich dewelopera, bo jest on zobligowany do ich naprawienia. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego remontem trzeba zająć się na własną rękę i na swój koszt. Jeśli komuś zależy na jak najszybszym wprowadzeniu się, to zapewni mu to nieruchomość z rynku wtórnego. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego mija zwykle kilka miesięcy, zanim będzie można w końcu odebrać klucze do swoich wymarzonych czterech kątów. Czas oczekiwania na dostępność lokalu bywa sporym problemem dla wielu potencjalnych inwestorów. Z kolei stan techniczny mieszkania z rynku wtórnego może pozostawiać wiele do życzenia. Gruntowny remont jest kosztowny i czasochłonny.

Jak znaleźć idealny apartament do wynajęcia w Zakopanem

Redakcja ellorien.pl

Redakcja Ellorien.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?