ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Dom i Ogród

Jak urządzić dom z wejściem od południa?

Konkretne i niezbyt popularne rozwiązania architektoniczne są niezbędne w domu, w którym wjazd na działkę jest od południa.

Przygotowanie projektu

Promienie słoneczne

Dom z wejściem od południa powinien posiadać pokój dzienny w południowo-zachodniej części budynku. Takie rozwiązanie sprawi, że do pokoju dziennego będzie docierać dużo światła. Lokalizacja tarasu powinna być po stronie zachodniej lub południowej. Wyjście na taras z reguły znajduje się w pokoju dziennym. Salon powinien być umiejscowiony od frontowej strony domu, a kuchnia najlepiej, żeby znajdowała się z tyłu mieszkania. Dociera tam najmniej promieni słonecznych i wpływa to pozytywnie na gotowanie w kuchni. Nie przegrzewa się ona dodatkowo, a wszystko jest dobrze widoczne. Lokalizacja sypialni zależy od osobistych preferencji.

Lokalizacja sypialni

Ludzie, którzy lubią wstawać razem ze wschodem słońca powinni umieścić sypialnię po stronie wschodniej budynku. Natomiast osoby, które preferują bezsenne noce zlokalizują te pomieszczenie po stronie zachodniej. Północna część domu idealnie nadaje się pod pomieszczenie gospodarcze lub garaż. Ogród oraz taras powinny się znajdować w miejscu, do którego dociera największa ilość promieni słonecznych. Wszystko jednak zależy od osobistych preferencji, jednak zastosowanie wymienionych zasad znacznie pomoże dobrze urządzić mieszkanie. Sprawdzone rozwiązania są już zbadane przez wielu wykonawców i nie mogą niczym nas zaskoczyć.

Funkcjonalność domu

Walory estetyczne to tylko niektóre z czynników, ponieważ bardzo ważna jest także funkcjonalność całego domu. W miarę możliwości powinno się jak najbardziej odsunąć dom od drogi. Jeżeli działka jest duża oraz szeroka to takie rozwiązanie sprawi, że mieszkańcy będą mieli więcej prywatności oraz swobody. Jednocześnie resztę terenu można zagospodarować w ciekawy sposób. Ogród, który ma dobry dostęp do słońca, będzie się rozwijał zdecydowanie szybciej niż rośliny pozostawione w zacienionym miejscu. Położenie tarasu ma mniejsze znaczenie, jednak najlepiej, żeby znajdowało się z tyłu budynku. W ten sposób wszelkie przyjęcia rodzinne oraz spotkania na tarasie będą miały zachowaną intymność i prywatność. Od strony wschodniej dobrze jest ulokować sypialnię, a taras najlepiej umieścić na zachodzie budynku. Lokalizacja garażu z reguły jest przypadkowa.