ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Dom i Ogród Nieruchomości

Zakup działki pod zabudowę domu jednorodzinnego

Zakup działki pod budowę domu jednorodzinnego to bardzo ważna sprawa. W związku z tym, że każda działka ma inne przeznaczenie, inną lokalizację i otoczenie – poszukiwania warto rozpocząć odpowiednio wcześnie.

Czym charakteryzuje się działka budowlana?

Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje – działka budowlana jest przeznaczona pod budowę domu. Aby działka rolna została przekształcona w budowlaną musi spełniać kilka kryteriów. Jeśli sprzedający nie potrafi nam tego jednoznacznie potwierdzić, to możemy udać się do urzędu miasta lub gminy i sprawdzić tę informację w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Ile kosztuje działka budowlana?

Ceny działek zależą od wielu czynników. Najważniejszymi czynnikami zwiększającymi wartość nieruchomości są jej wymiary, lokalizacja oraz doprowadzone media. Średniej wielkości działka o powierzchni około 15 arów znajdująca się w promieniu 30 kilometrów od centrum dużego miasta, może kosztować około 60 000 złotych. Natomiast działka o takiej samej powierzchni, ale zdecydowanie bliżej centrum miasta może już kosztować powyżej 100 000 złotych.

Powierzchnia działki pod zabudowę na wsi nie powinna być mniejsza niż 1000 metrów kwadratowych. Pozwoli to na praktyczne zagospodarowanie gruntów i zachowanie odpowiednich odległości od granicy sąsiadującej działki. Idealna działka nie tylko powinna zmieścić nasz dom, ale i ogród, który stanie się idealnym miejscem pozwalającym na odpoczynek od zgiełku miasta.

Działka rekreacyjna

Jeśli jednak nie chcemy budować domu, ale w dalszym ciągu chcemy mieć miejsce, w którym będziemy spędzać letnie weekendy to idealnym rozwiązaniem okazuje się zakup działki rekreacyjnej. Działka rekreacyjna różni się od działki budowlanej przede wszystkim wielkością. Nie możemy na niej zbudować domu jednorodzinnego, ale niewielki domek letniskowy już owszem. Największą popularnością cieszą się domy drewniane, budowane z bali. Swoim wyglądem przypominają domki góralskie, stojące z dala od głównej drogi dojazdowej, z pięknym widokiem na tatry.

W sieci dostępnych jest mnóstwo projektów domów o powierzchni do 40 metrów kwadratowych, które teoretycznie nie wymagają pozwolenia na budowę. Tego typu domu nie muszą być tylko domkami letniskowymi, możemy z powodzeniem przekształcić go w domek całoroczny. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się naszym domkiem o każdej porze roku. Oczywiście taki dom ma kilka swoich minusów. Przede wszystkim nie możemy się tam zameldować, a podatek, jaki musimy odprowadzić do miasta bądź gminy jest znacznie wyższy od podatku naliczonego od zdecydowanie większego domu jednorodzinnego.