Tutaj jesteś

Kurza ślepota – przyczyny, objawy, leczenie

3 stycznia 2022 Zdrowie kurza ślepota


W przypadku osób, które zgłaszają problemy z niewyraźnym widzeniem po zmroku lub przy słabym świetle, można mówić o wadzie wzroku w postaci kurzej ślepoty. Za dnia osoby borykające się z tym schorzeniem najczęściej nie borykają się z żadnymi objawami. Ślepota zmierzchowa stanowi jednak spore utrudnienie, obniża jakość życia i zwiększa się też niebezpieczeństwo podczas prowadzenia auta w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko robi się ciemno. Warto dowiedzieć się nieco więcej o kurzej ślepocie, skąd się bierze i jak można sobie pomóc.

Czym objawia się kurza ślepota i co jest przyczyną tego schorzenia?

Kurza ślepota to wada wzroku, która wynika z niewłaściwie pracujących pręcików w siatkówce oka. To właśnie one odpowiadają za odbieranie bodźców wzrokowych. Jeśli ich praca jest upośledzona, to niestety odbija się to negatywnie na jakości widzenia. Pacjenci dobrze widzą za dnia, ale po zmroku lub przy słabym oświetleniu zaczynają się problemy. Kurza ślepota objawia się utratą ostrości widzenia, ponadto zwęża się jego pole. Dochodzi do zaniku włókien nerwu wzrokowego, pacjenci skarżą się na suchość gałki ocznej. Bardzo często kurza ślepota wynika z niedoboru witaminy A. Wskazuje na to silne podrażnienie gałki ocznej, suchość i szorstkość skóry. Jeśli ktoś ma coraz większe trudności z odczytaniem napisów w słabo oświetlonym pomieszczeniu, potyka się o przedmiotów, nie widzi wyraźnie znaków drogowych podczas jazdy samochodem po zmroku i nawet w pochmurny dzień, to czas zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Za rozwój kurzej ślepoty mogą odpowiadać uwarunkowania genetyczne, zwyrodnienie siatkówki, krótkowzroczność, cukrzyca, zaćma, nadmierne rogowacenie rogówki i spojówki, zespół Ushera. Jeśli ktoś nadużywa alkoholu, to również musi liczyć się z wysokim ryzykiem wystąpienia kurzej ślepoty.

Jak leczy się kurzą ślepotę?

Po zaobserwowaniu u siebie objawów mogących wskazywać na kurzą ślepotę należy udać się do okulisty, który na podstawie wywiadu i badań będzie w stanie postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. W zależności od tego, co jest przyczyną schorzenia, dobiera się inną terapię. Bardzo ważne jest zwiększenie spożycia witaminy A, przy jej niedoborach konieczna staje się suplementacja. W celu ułatwienia widzenia po zmroku zaleca się zakładanie odpowiednio dobranych okularów/soczewek. Jeśli występują nieprzyjemne objawy w postaci suchego oka, to ulgę przynosi aplikowanie kropli nawilżających. Jeżeli przyczyną kurzej ślepoty jest zaćma, to należy leczyć ją operacyjnie. Z kolei w przypadku krótkowzroczności potrzebuje się odpowiednie soczewki. Leczenie kurzej ślepoty opiera się również na wszczepieniu implantów w oczy, co ma za zadanie przewodzenie impulsów nerwowych. Warto też zadbać o oczy, zwiększając podaż witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Najważniejsze są witaminy A, E i C oraz selen, cynk, miedź, karotenoidy i antocyjany. W przypadku kurzej ślepoty wywołanej brakiem witaminy A leczenie polega na uzupełnieniu jej braków, przez podawanie preparatów doustnie lub domięśniowo.

Jak znaleźć idealny apartament do wynajęcia w Zakopanem

Redakcja ellorien.pl

Redakcja Ellorien.pl to zespół pasjonatów z różnych dziedzin, którzy z zaangażowaniem tworzą wartościowe treści dla naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?