ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Uroda Zdrowie

Czystek w walce z trądzikiem

Różnego rodzaju choroby dermatologiczne mają nie tylko negatywny wpływ na cerę, ale również utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to także trądziku, który wbrew pozorom występuje nie tylko u młodzieży, ale także u osób dorosłych. W związku z tym pojawia się pytanie, W jaki sposób poradzić sobie z trądzikiem.

Zioła na trądzik

Jednym ze sposobów, aby poradzić sobie z uciążliwym trądzikiem jest zadbanie o odpowiednią pielęgnację skóry. W przeciwnym wypadku pojawią się uciążliwe pryszcze, wągry oraz nadmierne przetłuszczanie skóry, które są rezultatem trądziku. W zależności od intensywności problemu z trądzikiem, do jego zwalczania wykorzystywane są różnorodne kosmetyki do pielęgnacji skóry oraz leki hormonalne, które mogą być jedynie przepisane przez dermatologa.

Warto jednak mieć na uwadze, że równie skuteczny efekt często można uzyskać wykorzystując znacznie przyjaźniejsze dla ludzkiej skóry zioła. Mowa przede wszystkim o czystku, który od dawna znany jest ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, ze szczególnym uwzględnieniem jego pozytywnego wpływu na cerę. Co warto wiedzieć na temat czystka i jego zastosowania w walce z trądzikiem?

Czystek – co to jest?

W pierwszej kolejności warto opowiedzieć nie nieco więcej o samej roślinie. Obecnie czystek występuje w zachodniej części Azji oraz w obrębie Morza Śródziemnego. Niemniej jednak można go także spotkać w Polsce, gdzie jest on często uprawiany. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne roślina ta była już powszechnie wykorzystywana w okresie starożytności.

W związku z tym pojawia się pytanie, czy skuteczność czystka została potwierdzona badaniami naukowymi, czy jest to tylko twierdzenie medycyny ludowej. Ze względu na swoją popularność oraz wykorzystywanie od starożytności czystek został poddany rozlicznym i niezależnym od siebie badaniom. Niektóre z nich skupiały się na sprawdzeniu skuteczności tej rośliny w zwalczaniu objawów trądziku.

Jak można się łatwo domyślić, badania jak najbardziej potwierdziły skuteczność tej rośliny w zwalczaniu trądziku. Jest to związane przede wszystkim z jej działaniem antybakteryjnym, ze szczególnym uwzględnieniem bakterii propionibacterium acnes . Jak sama nazwa wskazuje to właśnie ta bakteria jest w głównej mierze odpowiedzialna za rozwój trądziku. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Dodatkowo warto podkreślić, że oprócz właściwości bakteriobójczych roślina ta wyróżnia się zdolnością do regeneracji naskórka, a tym samym przyspieszania gojenia ran. Jeżeli więc ktoś chce użyć czystek na trądzik, powinien jak najbardziej spróbować ograniczyć rozwój trądziku na swojej skórze w ten sposób.