ellorien.pl

Wyposażenie wnętrz i budownictwo

Nowa kuchnia
Dom i Ogród

Nowa kuchnia – na co zwrócić uwagę?

Zaprojektowanie kuchni marzeń wcale nie jest proste – warto mieć doświadczenie, wiedzieć, na co zwrócić uwagę, mieć rozeznanie na temat dostępnych rozwiązań. Zastanawiasz się, jakie wybrać blat kuchenny, jakie kolory są modne, jakie zamówić meble, co będzie funkcjonalne? Poniżej garść praktycznych porad, które będą pomocne na etapie projektowania kuchennego wnętrza.


Wydziel cztery strefy w kuchni


Nie wiesz, jak rozplanować przestrzeń w swojej kuchni? Bardzo efektywną metodą jest wydzielenie w niej czterech stref – mycia, przechowywania, przygotowywania i gotowania posiłków. W każdej z nich znajdzie się inne wyposażenie – strefa mycia obejmie m.in. zlew i zmywarkę, przechowywania szafkę i lodówkę z zamrażarką, a strefa przyrządzania dań – blat kuchenny, deski czy piec. Każda strefa powinna być dobrze przemyślana i urządzona, gdyż od tego zależy funkcjonalność całej kuchni.


Blat kuchenny – jaki materiał wybrać?


Wybór blatu również budzi duże emocje. Dostępne są różne modele, w różnych cenach i o odmiennych parametrach. Bardzo popularne rozwiązanie to między innymi blat drewniany, kamienny albo z konglomeratu kwarcowego, a także niedrogie blaty z laminatu. Każdy z nich ma inną trwałość i wytrzymałość, wagę, odporność na zarysowania czy uszkodzenia albo wilgoć, ale też inny wygląd. Wybierając blat kuchenny, kieruj się nie tylko designem, ale głównie także parametrami danego materiału.


Ze względu na design jedni decydują się na blat dębowy albo z drewna egzotycznego, gdyż drewno tworzy przyjemną i ciepłą atmosferę. Wymagają jednak od czasu do czasu wykonania zabiegów pielęgnacyjnych – olejowania albo lakierowania. Z kolei blaty z granitu są synonimem elegancji i szyku, a blaty szklane królują ostatnio w kuchniach glamour. Są one bardzo stylowe, a w dodatku odporne na zarysowania i gwarantują oryginalny oraz ponadczasowy efekt. Każdy ma swoje upodobania – dla jednych elementem wymarzonej kuchni będzie blat dębowy, dla drugich wykonany z kamienia.


Meble do kuchni


Są wyjątkową ozdobą każdego wnętrza i to one determinują jego styl. Meble kuchenne mogą być m.in. rustykalne, klasyczne, nowoczesne, retro czy glamour. Popularnym wyborem są meble drewniane i lakierowany fornir. Wśród aktualnych trendów są meble w odcieniach beżu, bieli i szarości, kuchnie czarno-białe oraz glamour. Nie obawiaj się też kolorów – możesz je przemycić w dodatkach. Design to jednak nie wszystko – ważny jest materiał oraz wykonanie. Meble do kuchni powinny być wysokiej jakości, gdyż będą często eksploatowane.